Iustin Mistireanu - Viața de sportiv

Iustin Mistireanu - Viața de sportiv

Joi, 8 Decembrie 2016

Viața de sportiv

Pot spune că totul a început într-o zi de vară! Piscina din spatele casei îmi facea mereu cu ochiul și nu puteam să-i rezist tentației de a mă bălăci în fiecare zi în ea. Nu după mult timp, părinții mei m-au dat la un club unde să învăț să înot, fără să știe că înotul va deveni cel mai bun prieten al meu. Cine sunt eu? Ce înseamnă înotul pentru mine? Înseamnă muncă, durere, premii, diplome, călătorii. Antrenori, colegi, multă bucurie, bătălii cu propria persoană, accidente și pericole, emoții puternice, regim de sportiv, controale la inimă, de fapt este o altă viață pe care nimeni de afară nu are cum să o cunoască. Din momentul în care am decis să fac sport de performanță, viața mea s-a schimbat ridicol. În primul rând, a trebuit să am un program diferit de cel al prietenilor și colegilor mei. Când ei ieșeau în oraș sau la joacă, eu mă odihneam pentru antrenamentul de a doua zi. Alimentația este o altă parte care cere strictețe. Oricât de tentante erau dulciurile, eu trebuia să le înlocuiesc cu mierea de albine și sucurile naturale de fructe. Antrenamentele sunt de multe ori o plăcere, însă am momente când aș sta numai în pat. Performanța înseamnă multe sacificii și multă muncă. De multe ori am obținut rezultate foarte bune fiind și campion național pe ștafetă și mi-am spus mereu: „Asta este viața mea!”. Îmi doresc să-i fac fericiți pe puținii oameni din viața mea, părinții, îmi doresc să le aduc zâmbetul pe buze de fiecare dată. Mă rog la Dumnezeu să-mi dea sănătate și cei din jurul meu care mă suportă zi de zi, să aibă răbdare cu mine. O zi din viața mea se desfășpară astfel: Plec la ora 07:00 la școală iar la 13:30 vine tata să mă ia repede cu mașina și plec la Bacău, la antrenament, la Clubul CS. Nautica Bacău. În drum spre Bacău mănânc, învăț și dorm. Încep antrenamentele zilnic la ora 15:00 și termin la 17:00. Ajung acasă la 19:30 și încep temele până la ora 00:30 și apoi merg la somn. A doua zi am o zi grea: școală, antrenament și teme. Chiar dacă este foarte greu, nu pot să RENUNȚ la ÎNOT. Am obținut susținere din partea doamnei directoare și a domnului diriginte pentru mine, să pot continua sportul de performanță și le mulțumesc FOARTE MULT! Mai sunt multe de spus, dar este târziu și mâine am testare la Biologie și trebuie să învăț.

Vă mulțumesc pentru răbdarea pe care ați avut-o să citiți câteva rânduri din ceea ce înseamnă pentru mine, pasiunea mea, ÎNOTUL!