Mihail Neamțu, invitat la Conferința „Ai copil! Învață să fii părinte”

Mihail Neamțu, invitat la Conferința „Ai copil! Învață să fii părinte”

Joi, 3 Noiembrie 2016

Vă invităm pe 15 decembrie, ora 18.00, la Ateneul din Iași, la conferința „Ai copil! Învață să fii părinte”  susținută de Mihail Neamțu cu tema Criza libertății în secolul XXI: Între obsesia controlului și curajul responsabilității.

Mihail Neamţu (n. 1978) este o figură cunoscută a vieții publice din România. A scris o teză doctorală pentru britanici și numeroase cărți pentru compatrioți. Olimpic național la filozofie, dublu licențiat al Universității Babeș-Bolyai din Cluj (specializarea: Filozofie și, respectiv, Teologie Ortodoxă), student Erasmus la München, master în patristică (Durham University) și cercetător post-doctoral la Woodrow Wilson International Center for Scholars (Washington DC).

Născut, crescut și educat în Transilvania, devenit apoi globe-trotter vremelnic, Mihail Neamțu s-a stabilit la București, unde a sprijinit apariția și dezvoltarea mai multor proiecte și organizații: Institutul de Istorie a Religiilor, Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului, Fundația Creștin-Democrată, Noua Republică sau Institutul Dezvoltării Personale. Studiile, recenziile, articolele și eseurile i-au apărut sub egida unor edituri importante precum Oxford University Press, Brepols, Ashgate, Liberty Fund, Deisis, Polirom, Curtea Veche sau Humanitas. În ultimii ani, Mihail Neamțu a oferit consultanță și a susținut pentru organizații importante din mediul  de afaceri cursuri despre arta povestirii și retorică (public speaking).

Și-a prezentat ideile și proiectele în fața unui public eterogen, din Guatemala City sau Jinan (China) până spre Amman (Iordania) sau Bruxelles; din Grand Rapids, Boston sau Budapesta până la Iași, Kiev, Vilnius ori Chișinău. De fiecare dată, a ales să revină acasă. Iubește, mai presus de toate, libertatea.

Volume de autor: Vârstele iubirii. Cum transformăm  întâmplarea în destin? (2016);Credință și rațiune. Dialoguri, contradicții, împăcări, 2013; Zeitgeist. Tipare culturale și conflicte ideologice, 2010; Povara libertății. Antiteze, paradigme și biografii moderne, 2009; Verbul ca fotografie. Dizidențe culturale și comentarii politice, 2009; Elegii conservatoare. Reflecții est-europene despre religie și societate, 2009; Bufnița din dărâmături. Insomnii teologice în România post-comunistă, 2008 (prima ediție: București, 2005); Gramatica Ortodoxiei. Tradiția după modernitate, 2007. Volume editate: Memory, Humanity, and Meaning. Essays in honor of Andrei Pleșu’s sixtieth anniversary, offered by NEC alumni & friends, 2009, împreună cu Bogdan Tătaru-Cazaban; (co-editor), O filozofie a intervalului. In Honorem Andrei Pleșu, 2009.

Traduceri: Hugo Tristram Engelhardt Jr., Fundamentele bioeticii creștine (2005, în colaborare); John Behr, Calea către Niceea (2004); Jean-Luc Marion, Crucea vizibilului(2000), Andrew Louth, Deslușirea Tainei (1999).