Sharing Our Treasures for a Better Future

Sharing Our Treasures for a Better Future

Miercuri, 8 Februarie 2017

Toamna anului 2016 a fost una bogată în proiecte de colaborare internatională. Unul din aceste proiecte este „Sharing Our Treasures for a Better Future” ca parte a programului Erasmus+. Acest proiect pe care Scoala Varlaam Mitropolitul îl coordonează, a avut în perioada 22-28 ianuarie prima reuniune internatională la 1St Gymasium of Galatsi,în Atena, Grecia.
    La această întalnire  au participat atât profesori din cele șapte tări implicate dar și elevi cu vârste cuprinse între 11-13 ani din România, Grecia, Italia, Spania și Polonia.  Elevele care ne-au reprezentat școala au fost Ancuța Penu și Sabina Zaharia din clasa a VII-a. Pentru ele, experiența a fost cu totul unică: o saptamână într-o familie din Grecia, limba engleză ca mijloc de comunicare și integrare în familie și în grupul international, experiențe școlare și extrașcolare inedite și locuri încarcate de istorie. Cu bucurie, au transmis emoțiile și provocările acestei saptamani și colegilor de gimnaziu.