Dotări Școala Primară

Dotări

• 6 săli de clasă spaţioase care reflectă imaginea unui loc în care copilul tău să se simtă ocrotit şi încurajat să păşească pe calea cunoaşterii:
    • tablă interactivă,
    • videoproiector,
    • flipchart,
    • laptop,
    • pupitre şi scaune individuale,
    • spaţiul verde cu plante şi locuri de joacă,
    • dulăpioare personale pentru lucrurile copiilor,
    • scăunele viu colorate pentru diversele activităţi opţionale.

Clasa pregătitoare

Clasa I

Clasa a II-a

Clasa a III-a

Clasa a IV-a

• Sală de gimnastică spaţioasă cu toate dotările necesare activităţilor sportive;

• Teren de sport special amenajat în parc;

• Curte mare, protejată şi liniştită cu mult spaţiu verde şi copaci în care copiii pot descoperi din nou frumuseţea jocului în aer liber;
  • Masa va fi servită în Sufrageria Palatului, unde copiii vor regăsi, pe lângă o atmosferă plăcută, care să le amintească de mesele din familie, un meniu variat şi sănătos. În acest loc vor servi la ora 10.30 Gustarea de dimineaţă, iar la 12.30 Masa de prânz. Masa este pregătită în condiţii igienico-sanitare excelente la cantina Căminului Teologic "Sf. Nicolae" al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei.

Te invităm la noi într-o zi oarecare să iei masa împreună cu copilul tău, pentru a descoperi cât de gustoasă este hrana făcută cu binecuvântare!

• Grupuri sanitare modern amenajate;

• Cabinetul de Consiliere psihologică, vocaţională şi duhovnicească, atât pentru copii cât şi pentru părinţi;

• Cabinet medical;

• Biblioteca în care se regăsesc enciclopedii, dicţionare, softuri educaţionale, minunatele cărţi ale copilăriei precum şi atractive materiale didactice;

• Sală multifuncţională;

• Cancelarie

Facilităţi

Siguranţă

• clădire păzită,
  • curte mare şi îngrădită de un gard care asigură protecţia copiilor,
  • locaţia se află într-o zonă liniştită din Dealul Copoului,
  • un mediu cald, deschis, ferit de orice violenţă fizică, verbală sau emoţională.

Confort

Facilitățile din cadrul școlii au în vedere realizarea unui confort psihic pentru atât pentru copil, cât și pentru părinte:

• orar prelungit prin program after-school,
  • masă caldă la prânz,
  • somn la prânz pentru elevii de la clasa pregătitoare,
  • spaţiu de joacă în aer liber,
  • teme rezolvate la şcoală!

Cabinet Medical

Sănătatea copiilor dumneavoastră este un lucru important pentru noi. De aceea, colaborăm cu un medic pediatru pentru ca, în măsura în care acest lucru depinde de noi,  copiii care eventual se îmbolnăvesc să primească îngrijire de specialitate.

Consiliere

Şcoala noastră pune la dispoziţia copiilor şi părinţilor ore de consiliere:

• psihologică şi spirituală,
  • orientare şi dezvoltare vocaţională cu teste licenţiate,
  • cursuri de dezvoltare personală pentru părinţi (seminarii, cursuri de parenting, ș.a).

Şcoala Părinţilor

Atenţia deosebită acordată dezvoltării celor mari este vizibilă prin cursurile gratuite oferite la "Şcoala Părinţilor" componentă cu ajutorul căreia adulţii se descoperă pe sine, învaţă să-şi asculte şi să-şi înţeleagă copiii, în vederea dezvoltării sănătoase din punct de vedere fizic şi psihic.

Cluburi

Copiii pot participa la diferite cluburi de Muzică, Mind Lab ș.a. În program se pot include și alte opționale, însă acestea se vor stabili în colaborare cu părinţii şi copii după selecţia iniţială.

Locaţia

Sediul Şcolii noastre se află într-o zonă centrală şi liniştită din Iaşi. Este înconjurat de un parc dendrologic cu arbori seculari care ne oferă posibilitatea desfăşurării multor activităţi în aer liber.

Clădirea, cunoscută sub numele de Palatul Sturdza, se află în zona Copou, Strada Lascăr Catargi, nr. 33.

Palatul a fost construit în stil neoclasic în anul 1850, fiind achiziţionat în 1919, de către principesa Olga Sturdza pentru Societatea Naţională Ortodoxă a Femeilor din România, filiala Iaşi. Începând cu 1940 în această clădire a fost Liceul Ortodox de Fete. După 1990, aici au funcţionat Studioul Teritorial TVR Iaşi şi Studioul Radio Iaşi.

În 2004 Mitropolia Moldovei şi Bucovinei a reintrat în posesia Palatului, şi a iniţiat ample lucrări de renovare, cu scopul înfiinţării unei şcoli de excelenţă, care să funcţioneze pe principii creştine. Prin aceasta, Mitropolia doreşte să se implice mai mult în viaţa socială, să fie mai aproape de nevoile comunităţii ieşene. La 50 de ani de la desfiinţare, Şcoala din Palatul Sturdza reînvie, ca o bună mărturie a lucrării lui Dumnezeu în istorie.