Editorial

15 Decembrie 2014
Cea de-a doua ediţie a Concursului „Varlaam. Bucuria Cunoaşterii” a adunat la Şcoala „Varlaam Mitropolitul”, aflată sub patronajul spiritual al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, 21 de copii din clasele a IV-a de la mai multe instituţii din Iaşi. Competiţia a presupus două probe – una transdisciplinară, la care elevii şi-au verificat cunoştinţele de Limba şi Literatura română, Matematică, Istorie, Geografie şi Religie, şi a doua de creativitate, la care
2 Decembrie 2014
De câteva zile, la Şcoala „Varlaam Mitropolitul” este forfotă. În timp ce învăţătorii şi profesorii stau aplecaţi asupra unor coli pline de subiecte, cei mici zâmbesc complice. Ei ştiu că peste câteva zile vor participa, alături de părinţii lor şi de colegi de la alte şcoli din Iaşi, la Concursul „Varlaam. Bucuria Cunoaşterii”, o competiţie inedită ajunsă la cea de-a doua ediţie.
26 Noiembrie 2014
Şcoala „Varlaam Mitropolitul”, aflată sub patronajul spiritual al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, lansează cea de-a doua ediţie a „Concursului Varlaam. Bucuria Cunoaşterii”, dedicat elevilor din clasa a IV-a din toate şcolile din Iaşi şi părinţilor lor. Concursul va avea loc pe 13 decembrie 2014, iar perioada de înscrieri va fi până pe 10 decembrie.
27 Ianuarie 2014
         Copiii de la Şcoala “Varlaam Mitropolitul” vă invită la un taifas despre primul concurs, al lor şi al vostru. Întâlnirea va avea loc joi, 30 ianuarie, începând cu orele 18.30, în spaţiul cald şi plin de poveste al Librăriei Cărtureşti Palas. La invitaţia lor au răspuns o parte din membrii Clubului Olimpicilor -  IQ Iaşi,  doamna deputat Camelia Bogdănici, artistul plastic Mihaela Pavelescu şi mulţi ieşeni dornici să împărtăşească amintiri despre primele concursuri ale copilăriei.