Gimnaziu

19 Septembrie 2016

„Pentru a face lucruri durabile și de folos pentru elevii mei este nevoie de muncă, de perseverență, de oameni dăruiți și de viziune.”

29 August 2016

“Misiunea noastră este de a-i apropia pe elevi de cunoaștere”

22 August 2016

“Un profesor trebuie să fie viu, să fie dinamic”

17 August 2016

Muzica este un dar, ne ajută să ne exprimăm trăirile”

8 August 2016

„Sportul ne ajută în dezvoltarea fizică armonioasă”

2 August 2016

„Mă bucur că lucrez cu elevi care sunt încurajați să gândească, să simtă și să spună ceea ce gândesc”  Leon Pițu, Profesor de Matematică

27 Ianuarie 2015

“Dragi oaspeţi, ocupaţi-vă locurile. Urmează o călătorie într-un viitor creat de copii. Zâmbiţi şi lăsaţi loc curiozităţii”. Aşa am citit printre rândurile invitaţiei azurii lansate ieri de iniţiatorii proiectului Generaţia “România 100”, propus de Gimnaziul “Varlaam Mitropolitul”. În rolul căpitanului de cursă l-am regăsit pe Adrian Timofti, profesor de istorie la “Varlaam” şi la Liceul Pedagogic “Vasile Lupu”, iar co-piloţi erau elevii săi şi colegi de la alte şcoli din Iaşi.

21 Ianuarie 2015

În cadrul „Săptămânii istoriei la Iași”, elevii Școlii „Varlaam Mitropolitul” au cercetat spectaculoasele exponate ale Muzeului Universității dedicat Civilizației Cucuteni. Informațiile și ideile dobândite vor sta la baza unui proiect la care lucrează elevii de gimnaziu.

Pagini