Înscriere la Școala Primară

Selecţie şi înscriere la Şcoala Primară

Înscrie-te acum!

Aplicaţiile dumneavoastră la Şcoala noastră vor fi selectate după următoarele criterii:

• Pentru părinţi:
    • Capacitatea şi disponibilitatea de implicare activă în parteneriatul cu Şcoala noastră, în formarea şi dezvoltarea copilului conform viziunii şi valorilor Şcolii Varlaam Mitropolitul;
    • Acurateţea Fişei de Înscriere.
  • Pentru copii:
    • absolvirea grupei mari de la grădiniţă (fişa de evaluare psihopedagogică ).

Paşii procesului de înscriere şi selecţie:

1. Depunerea Fişei de Înscriere la adresa vreau@scoalavarlaam.ro

2. sau la sediul Școlii Varlaam Mitropolitul, în strada Lăscar Catargi, nr 33.

3. Interviu & Discuţie cu Familia:
    IMPORTANT! Interviul va avea loc cu ambii părinţi împreună cu copilul!
    Programările la interviu se vor face în ordinea înscrierilor!

Obiectivele Discuţiei cu Familia:
    • Clarificarea unor puncte din Fişa de Înscriere;
    • Cunoaşterea aşteptărilor Familiei privind educaţia copilului;
    • Clarificarea viziunii şi aşteptărilor Şcolii noastre de la copii şi părinţi;
    • Înţelegerea disponibilităţii de implicare activă a Familiei în procesul de formare al copilului.
  1. Răspunsul nostru va fi dat în termen de 2 săptămâni de la data interviului.
    Veţi primi un răspuns din partea noastră afirmativ sau negativ, în privinţa Selectării Aplicaţiei pentru Înscrierea la Şcoala Varlaam Mitropolitul.

2. Pentru înscrierea copilului se vor achita 1.000 de lei care reprezintă:

• 300 lei taxa de înscriere și selecție a Aplicațiilor;
  • 700 lei, avans la taxa de școlarizare pentru luna septembrie (astfel taxa de școlarizare pe luna septembrie va fi cu 700 lei mai mică, adică 200 lei).

IMPORTANT: Întrega suma de 1000 de lei este nereturnabilă, în cazul în care renuntați la înscriere.

1. Dosarul va conţine următoarele:
  • copie după certificatul de naştere al copilului;
  • copii după cărţile de identitate ale părinţilor;
  • adeverinţa medicală de la medicul de familie, care să demostreze că elevul este apt pentru şcolarizare;
  • fişa medicală sau copie după carnetul de vaccinări;
  • 3 fotografii pentru carnetul de elev şi legitimaţie.

Taxa de şcolarizare

Taxa include:

• procesul de şcolarizare (program 8-16);
  • utilizarea tuturor dotărilor şcolii;
  • manuale;
  • opţionale care se desfășoară pănă în ora 16.00;
  • gustarea de dimineata (doar la clasa pregătitoare), masa de prânz, fructul de după-amiază;

Pentru anul şcolar 2016-2017, 01 septembrie- 31 august (12 luni) : taxa totală de școlarizare este de 11.880 lei, care poate fi achitată integral cu o reducere de 7% din valoarea ei anuală (doar în cazul achitării până pe 30 septembrie), trimestrial (3960 lei/ trimestru) sau lunar (990 lei/lună).

Oferta NU include:

• uniforma şcolară;
  • transportul;
  • cluburile extra-curriculare individuale (ex: pian, tenis) sau cluburi la cerere.

Înscrie-te acum!