Motivație

"Este fun să câştig un concurs împreună cu părinţii mei!"

Participă împreună cu copilul tău la un concurs UNIC în țară!

În momentul de față Concursul Varlaam „Bucuria Cunoașterii” este unicul concurs adresat elevilor la care sunt implicați direct și părinții: câștigarea concursului se bazează pe cooperarea părinte-copil.

Deși concursul „Bucuria Cunoașterii” este unul de analiză a creativității și inteligenței cognitive - multidisciplinare, are în vizor şi dezvoltarea celorlalte laturi ale inteligenței (academică-cognitivă, emoțională și spirituală).

• IQ – Inteligența Academică (cunoștințele de matematică, română, istorie, geografie) la nivelul clasei a IV-a;
  • EQ – Inteligența Emoțională (cunoașterea de sine, capacitatea de a relaționa cu ceilalți, în echipă și în social, recunoașterea și gestionarea emoțiilor);
  • SQ – Inteligența Spirituală (cultivarea și bucuria împlinirii virtuților, orientarea și înțelegerea sensurilor ascunse, rezolvarea problemelor concrete utilizând resurse spirituale, relația vie cu Dumnezeu).

Concursului Varlaam „Bucuria Cunoașterii” este unic pentru că:

• Părinții învață despre cum e să mergi la concurs.
  • Copiii învață mai multe despre sine și se pregătesc mai bine!
  • Este o încălzire bună și relaxantă pentru orice alt concurs care va urma!

Concursul Varlaam „Bucuria Cunoașterii” iși dorește să provoace atât pe copiii de clasa a IV-a cât și pe părinții lor pentru a-și exersa cunoștintele și abilitățile din perspectiva tuturor dimensiunilor solicitate pentru reușita în viață.

Copiii

• Câștigă o excursie inedită!
  • Premii surpriză!
  • Pot câștiga o bursă de merit la Școala Varlaam!
  • Participă la un concurs UNIC în țară: multidisciplinar, creativ și cu părinții!
  • Participă și câștigă un concurs împreună cu părinții!

Tu ca părinte:

• Câştigă un loc la Atelierul Ai copil!
  • Fii partener de nădejde al copilului, fiindu-i alături la orice încercare!
  • Arătă-i copilului că nu refuzi provocările importante!
  • Fii alături de copil și învățați împreună mai multe despre cum să se pregătească mai bine pentru provocările vieții!
  • Fii un model de încredere pentru copil!
  • Ajută-ți copilul într-o situaţie nouă, dificilă pentru el!

.