Oferta educațională Gimnaziu

De ce să alegi Gimnaziul Varlaam pentru copilul tău?

… pentru că aici găsești un mediu educațional echilibrat care îl învață și îl pregătește pe copil pentru a face față provocărilor vieții și pentru că aici îi oferi şansa de a învăţa cu bucurie şi a se autodepăşi!

...pentru că avem profesori dintre cei mai buni, de la liceele de renume din Iaşi

Selectarea celor mai pricepuţi profesori şi stabilirea orarului sunt premisele constituirii unui program şcolar echilibrat şi stimulativ, atât la nivel academic, cât şi emoţional şi spiritual.

Perioada adolescenței este perioada marilor schimbări, a transformărilor, în care se modelează întreaga personalitate. Școala „Varlaam Mitropolitul” te susține prin programul “Școala Părinților” să-ţi formezi o atitudine care să îl facă pe copil să vadă în tine un prieten şi, în acelaşi timp, un model.

Tu și copilul tău veți avea parte de:

• consiliere psihologică și spirituală;
  • orientare și dezvoltare vocațională;
  • cursuri de dezvoltare personală pentru părinți (seminarii, cursuri de parenting, etc.)

...pentru că la Școala Varlaam înveți să comunici pe limba adolescentului tău!

Tu ca părinte, vei ști cum:

• să-ți asculți copilul;
  • să vorbeşti în aşa fel încât copilul tău să te asculte;
  • să-i oferi soluții care să aibă greutate în fața anturajului;
  • să reacționezi în situații problemă;
  • să-i respecți dorințele și așteptările, etc.să previi conflictele, etc