Perioada: 20 iunie - 31 Iulie (6 saptamani)

Varsta: 6 – 8 ani

Program zilnic: 8.00 - 16.00

Activitatile au ca obiectiv:

• Stimularea creativității și a gândirii creative, a capacității de a găsi soluţii la probleme
  • Dezvoltarea inteligenței emoționale prin încurajarea copilului să-și exprime emoțiile și sentimentele
  • Educarea spiritului de lucru în echipă şi a lidership-ului prin joc si încurajarea asumarii de responsabilitati
  • Exersarea abilitatilor  practice, gospodaresti si artistice
  • Conştientizarea si cultivarea inteligenței spirituale, a bucuriei înnascute a copiilor de a descoperi şi de a învăţa, chiar şi din greşeli

ORA

DESCRIEREA ACTIVITĂȚII

• Primirea copiilor

9.00 – 9:30

• Micul dejun

• Activitatea 1 – conform Orarului de mai sus

• Activitati si jocuri in aer liber

• Masa de pranz

• Somn / Relaxare

• Activitate 2 – conform Orarului de mai sus

Multe dintre activitatile din timpul programului de vara se vor desfasura in afara scolii: excursii de o zi, plimbari in Iasi, vizite la muzee, case memoriale, monumente istorice, parc.

COSTURI SUPLIMENTARE:

• Transportul la obiectivele turistice sau la locurile de joaca
  • Intrarea la muzee
  • Materiale de lucru  (produse pt gatit, jucarii, plastilina, acuarele, cuie, ciocan, etc). La finalul fiecarei saptamani veti fi informati despre necesarul de materiale pentru saptamana urmatoare.

Activitatile din cadrul programului de vara vor fi sustine de cadre didactice din scoala si de colaboratorii nostri:

• Ciprian Voicila, coorodnator al Atelierului de Creativitate al Muzeului Taranului Român
  • Maicile de la Centrul de Formare Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril
  • Gabriela Andrei, actor la Teatrul Luceafarul

Eventualele modificari in program vor fi comunicate din timp parintilor!

Taxa:

Pentru elevii Scolii Varlaam, Programul „Vara la Varlaam” este inclus in taxa de scolarizare!

Taxa – valabila pentru copiii inscrisi din afara Scolii Varlaam( costul mesei este inclus in pret):

Pachete

Taxa

1 sapt

250 Ron

2 sapt

450 Ron

4 sapt

750 Ron

6 sapt

1000 Ron

• Pretul pachetelor nu include biletele intrare ( muzee, teatru,mini-ferma, etc) si taxa de transport.
  • Fratii sau surorile elevilor care urmeaza cursurile Scolii Varlaam, cu varsta cuprinsa intre 6 – 8 ani beneficiaza de o reducere 10% din pachetele de mai sus pentru Programul Scolii de Vara!