Noutăți

Înapoi la toate articolele

Admitere 2019 la Școala „Varlaam Mitropolitul”

Înscriere Grădiniță 2019

Părinții care doresc să-și înscrie copilul la Grădinița „Varlaam Mitropolitul” trebuie să completeze formularul de înscriere online (acesta poate fi accesat aici). Vizita la grădiniță și interviurile cu familia vor fi programate în funcție de data completării Formularului de înscriere, în limita locurilor disponibile. La selecția pentru interviu, au prioritate familiile ce au deja copii înscriși la Școala „Varlaam Mitropolitul”.

Interviurile pentru anul școlar 2019 – 2020 vor avea loc în perioada 21 ianuarie – 28 februarie 2019.

Înscriere Școala Primară 2019

Părinții care doresc să-și înscrie copilul în Clasa Pregătitoare, la Școala „Varlaam Mitropolitul” trebuie să completeze formularul de înscriere online (acesta poate fi accesat aici). Interviurile cu familia vor fi programate în funcție de data completării Formularului de înscriere, în limita locurilor disponibile. La selecția pentru interviu, au prioritate familiile ce au deja copii înscriși la Școala „Varlaam Mitropolitul”.

Admitere Gimnaziu 2019

Etapele pentru înscrierea în clasa a V-a, la Școala „Varlaam Mitropolitul” sunt:

1. Completarea formularului de înscriere online (acesta poate fi accesat aici);
  2. Testul la limba română, matematică și limba engleză (minim 90 de puncte din 120);
  3. Interviul cu familia (pentru cei care au trecut de etapa 1).

Testarea se va desfășura în perioada 11 – 29 martie 2019, data exactă va fi anunțată ulterior în luna februarie. Interviurile cu familia vor fi programate după data de 29 martie 2019.

Admitere Liceu 2019

Etapele pentru înscrierea în clasa a IX-a, la Liceul „Varlaam Mitropolitul” sunt:

1. Completarea formularului de înscriere online (acesta poate fi accesat aici);
  2. Interviul pentru admiterea la liceu – se va desfășura în perioada 15 aprilie-31 mai .

Rezultatul final se calculează astfel: 50% media de la Evaluarea Națională și 50% Punctajul obținut la Interviu.

Structura interviului pentru admiterea la liceul Varlaam:

• 20 minute – discuție împreună cu familia;
  • 10 minute – prezentarea unei pasiuni, folosind un suport tehnologic;
  • 10 minute – întrebări din partea comisie de admitere.

Interviurile pentru anul școlar 2019 – 2020 vor avea loc în perioada 15 aprilie – 31 mai, în ordinea primirii formularelor de înscriere online.

• 1 iunie – afișarea punctajelor de la interviu;
  • 30 iunie – afișarea rezultatelor la admiterea la Liceul Varlaam.

Elevii admiși nu se mai înscriu în repartiția computerizată din 12 iulie 2019.

Scrie-ne un mesaj

[recaptcha]