Oferta educațională

Cultivăm măreția printr-o abordare holistică: IQ+EQ+SQ

Credem într-o educație personalizată, care dezvoltă atât dimensiunea cognitivă (IQ), cât și pe cea emoțională (EQ), având mereu în centru dimensiunea spirituală (SQ), esențială în împlinirea vieții noastre. Îi inspirăm pe copii să-și descopere și să-și cultive măreția, să recunoască și să admire frumosul în natură și în oamenii din jur și să observe și să cultive legăturile profunde și sensul în activitățile din viața lor.

Construim o comunitate de învățare

Ne adresăm familiilor care doresc sa fie în parteneriat conștient și activ cu Biserica și cu Grădinița pentru formarea copiilor într-un spirit viu ortodox, într-un mediu în care se simt ocrotiți, înconjurați de atenție și afecțiune și în care sunt încurajați să descopere bucuria jocului și a cunoașterii. Construirea comunității este esențială pentru noi pentru a inspira învățarea atât în rândul copiilor cât și al părinților și profesorilor.

Dezvoltăm caracterul și competențele de viață

Îi pregătim pe copii pentru a răspunde provocărilor societății moderne, încurajându-i să învețe permanent, ajutându-i să-și dezvolte competențe de viață: conștiința de sine, autocontrolul, atenția, reziliența și gândirea critică. La începerea școlii, copiii vor deține cunoștințele și abilitățile necesare și vor fi pregătiți din punct de vedere emoțional pentru schimbările din viața lor.

8:00

Primirea copiilor

08:30

Micul dejun

9:00
  • Întâlnirea de dimineață
  • Jocuri și activități alese de copii care se desfășoară pe centre de interes în sala de grupă (Biblioteca, Construcții, Colțul căsuței/Joc de rol, Ştiințe, Arte)
  • Activități pe domenii experiențiale (activități de educarea limbajului, activități matematice, de cunoașterea mediului, de educație pentru societate, de educație muzicală sau activități artistico-plastice)
  • Limba engleză (de 2 ori pe săptămână)
  • Opționalul de religie (o dată pe săptămână)
  • Jocuri și activități recreative

12:30

Încheiere program scurt

12:00

Masa de prânz

12:30

Somnul de după-amiază

15:00
  • Activități de relaxare
  • Jocuri și activități alese de copii
  • Activități de aprofundare și consolidare a activităților din programul de dimineață
16:00

Gustare

16:30

Activități recreative sau organizate pe cluburi(opționale) la solicitarea părinţilor contra cost

18:00

Încheiere program lung

Calendar curent

Pași admitere

Procesul de înscriere pentru fiecare nivel de educație conține aceiași 4 pași:

Înscriere online

Înscrie-te !

Formularul online

Vă rugăm să acordați timp pentru completarea formularului de înscriere, pentru a ne putea oferi date corecte și relevante pentru familia dumneavoastră!

Vizita și interviurile cu familia vor fi programate în funcție de data completării Formularului de înscriere.

Selecție

Criterii de selecție

Părinți:

Capacitatea și disponibilitatea de implicare activă în parteneriatul cu Școala „Varlaam Mitropolitul”, în formarea și dezvoltarea copilului, conform viziunii și valorilor noastre.

Deschidere spre învățare.

Copii:

Comportament și dezvoltare cognitivă, emoțională și spirituală adecvată vârstei

Decizie

Admis sau respins

Veți primi un răspuns din partea noastră, admis sau respins, pe e-mail, în termen de maximum două săptămâni.

Contract

Taxa de admitere

Taxa de admitere pentru anul 2018-2019 este de 300 lei.

Pe lângă taxa de admitere, părinții plătesc 150 lei pentru rechizite pentru întreg anul școlar și un avans de 350 lei pentru prima lună de școlarizare.

Această sumă se plătește în maximum două săptămâni de la comunicarea rezultatului, împreună cu semnarea contractului*.

*Întreaga sumă în lei este nereturnabilă în cazul în care beneficiarii renunță la înscrierea în anul școlar 2018-2019.

Taxa de școlarizare anuală

Taxa de școlarizare pentru perioada 01 septembrie 2018 – 30 iunie 2019 este corespunzătoare programului solicitat.

– 6.500 LEI/  an pentru programul scurt 8.00 – 12/12.30 (în funcție de ora la care se servește masa de prânz) la care se adaugă opțional contravaloarea mesei (mic dejun și/sau prânz);

– 8.500 LEI/ an pentru programul prelungit 8.00 – 18.00, la care se adaugă obligatoriu contravaloarea mesei (mic dejun, prânz, gustare).

Taxa de școlarizare se va plăti lunar, în 3 rate sau integral cu o reducere de 3% din valoarea ei anuală.

Taxa pentru masă este:

Mic dejun = 6 LEI pe zi;

Mic dejun + prânz + gustare = 17 LEI pe zi

Taxa pentru grădinița de vară (01-31 iulie 2019) va fi de 220 lei/săptămână, la care se adaugă taxa pentru masă. În luna august, grădinița este închisă.

Grădinița de vară

Luni Marți Miercuri Joi Vineri
2.07.2018 - 6.07.2018 „Povestea pădurii spusă de cei mai bătrâni copaci” Pregătirea aperceptivă: discuții pe tema atelierului, stabilirea agendei de lucru și a obiectivelor „Povestea pădurii spusă de cei mai bătrâni copaci” Experiența propriu-zisă: activități organizate în grădiniță și în afara ei „Povestea pădurii spusă de cei mai bătrâni copaci” Experiența propriu-zisă: activități organizate în grădiniță și în afara ei „Povestea pădurii spusă de cei mai bătrâni copaci” Reflecția: consolidare, cooperative learning „Povestea pădurii spusă de cei mai bătrâni copaci” Celebrare: activitate comună pentru toate grupele
9.07.2018 - 13.07.2018 „Drumul pânii” Pregătirea aperceptivă: discuții pe tema atelierului, stabilirea agendei de lucru și a obiectivelor „Drumul pânii” Experiența propriu-zisă: activități organizate în grădiniță și în afara ei „Drumul pânii” Experiența propriu-zisă: activități organizate în grădiniță și în afara ei „Drumul pânii” Reflecția: consolidare, cooperative learning „Drumul pânii” Celebrare: activitate comună pentru toate grupele