Oferta educațională

Experiență de învățare personalizată

Elevii Liceului Varlaam își aleg nivelul la care vor să parcurgă materiile studiate. Fiecare profil, Filologie și Media și Științe și Antreprenoriat este personalizat prin realizarea unui curriculum cu obiective stabilite împreună cu elevul, profesorii și părinții, precum și prin experiente practice tip internship, proiecte in comunitate.

Mentorat pentru carieră

Fiecare elev are un profesor mentor pe care și-l alege și care coordonează parcursul de învățare personalizat, fiind liantul dintre toți protagoniștii actului educațional. Profesorul mentor ii ghidează pe elevi și urmărește desfășurarea tuturor activităților necesare pentru atingerea obiectivelor stabilite.

Folosirea cu sens a tehnologiei

Infrastructura informatică pentru o învățare modernă și eficientă este formată din Chromebook-urile fiecărui elev și profesor pe care rulează programele Google Suite for Education, suportul de curs pentru fiecare lecție, temele, proiectele, fiind gestionate cu ajutorul Google Classroom.

Orar

Luni Marți Miercuri Joi Vineri
8:00 - 8:50 TIC Biologie Informatică (Grupa 1)/ Pregătire individuală și mentorat Limba engleză Educație fizică
9:00 - 9:50 Fizică Limba și literatura română TIC Logică și argumentare Limba și literatura română
10:00 - 10:50 Limba engleză Educație plastică Logică și argumentare Istorie Limba și literatura română
11:00 - 11:40 Pregătire individuală și mentorat Pregătire individuală și mentorat Dezbateri academice Matematică Consiliere și orientare
12:10 - 13:00 Religie Limba și literatura română Fizică Limba franceză (Grupa 1)/ Limba germană (Grupa 2) Chimie
13:10 - 14:00 Limba latină Geografie Limba engleză Opționale modulare Opționale modulare
14:10 - 15:00 Educație muzicală Geografie Matematică Opționale modulare Opționale modulare
15:10 - 16:00 Limba franceză (Grupa 1)/ Limba germană (Grupa 2) Educație fizică Istorie Opționale modulare Opționale modulare
Luni Marți Miercuri Joi Vineri
8:00 - 8:50 TIC Pregătire individuală și mentorat Informatică Biologie Educație fizică
9:00 - 9:50 Limba engleză Biologie TIC Logică și argumentare Fizică
10:00 - 10:50 Fizică Limba și literatura română Fizică Matematică Limba și literatura română
11:00 - 11:40 Matematică Matematici financiare Dezbateri academice (Grupa 1)/ Consiliere și orientare Pregătire individuală și mentorat Chimie
12:10 - 13:00 Religie Chimie Matematică Limba franceză (Grupa 1)/ Limba germană (Grupa 2) Limba și literatura română
13:10 - 14:00 Educație plastică Limba și literatura română Matematică Opționale modulare Opționale modulare
14:10 - 15:00 Educație muzicală Geografie Limba engleză Opționale modulare Opționale modulare

Calendar curent

Pași admitere

Înscriere online

Înscrie-te !

Vă rugăm să acordați timp pentru completarea formularului de înscriere, pentru a ne putea oferi date corecte și relevante pentru familia dumneavoastră!

Selecție

Criterii de selecție

Interviu:

• coerenta și argumentarea ideilor și răspunsurilor (gândire critică) (20 puncte)
  • curiozitate și imaginație  (20 puncte)
  • grad de motivație pentru pasiunea prezentată (25 puncte)
  • parteneriat familie-școală (15 puncte)
  • motivația elevului pentru a urma Liceul Varlaam (20 puncte)

Punctajul minim la interviu este 70 de puncte.

Pași de selecție:

• Începând cu 11 aprilie –  înscrieri online
  • 25 aprilie-25 mai – interviuri pentru admitere liceu: 20 minute – împreună cu familia și 20 minute – prezentarea unei pasiuni, folosind un suport tehnologic (10 minute) și întrebări (10 minute)
  • 26 mai – afișarea punctajelor de la interviu
  • 25 iunie – afișarea rezultatelor la admiterea la Liceul Varlaam
  • Elevii admiși nu se mai înscriu în repartiția computerizată din 9 iulie.

Decizie

Pondere 50% și media de la Evaluarea Națională – pondere 50%. La înscriere se optează pentru profilul Filologie și media sau Științe și antreprenoriat sau pentru ambele. Se ocupă cele 15 locuri ale fiecărui profil în ordinea mediilor. Punctajul la interviu se comunică în ziua următoare interviului. Rezultatul final se comunică în ziua ulterioară anunțării rezultatelor finale la Evaluarea Națională.

Contract

Taxa anuala: 8280 lei

Masa: 17 lei pe zi.

Taxa de școlarizare se va plăti lunar (690 lei/ lună) , trimestrial  (2070 lei/ trimestru) sau integral cu o reducere de 3% din valoarea ei anuală.

Taxă de admitere: 300 lei

Se achită un avans de 350 lei pentru prima lună de școlarizare. Această sumă se plătește în maximum două săptămâni de la comunicarea rezultatului, împreună cu semnarea contractului. Întreaga sumă este nereturnabilă în cazul în care beneficiarii renunță la înscrierea în anul școlar 2018-2019.

Scrie-ne un mesaj