Oferta educațională

Experiență de învățare personalizată

Elevii Liceului Varlaam pot alege între profilul de Filologie și Media și cel de Științe și Antreprenoriat. Experiența de învățare poate fi personalizată prin definirea individualizată a obiectivelor educaționale, prin participarea la activități practice de tip internship și implicarea în proiecte ale comunității.

Mentorat pentru carieră

Fiecare elev își alege un profesor mentor, care coordonează parcursul de învățare personalizat, fiind liantul dintre toți protagoniștii actului educațional. Profesorii mentori îi îndrumă pe elevi și urmăresc desfășurarea tuturor activităților necesare pentru atingerea obiectivelor stabilite.

Folosirea cu sens a tehnologiei

Infrastructura informatică pentru o învățare modernă și eficientă este formată din Chromebook-urile fiecărui elev și profesor. Suportul de curs pentru fiecare lecție, temele și proiectele sunt gestionate cu ajutorul Google Classroom.

Orar

Luni Marți Miercuri Joi Vineri
8:00 - 8:50 Educație fizică Educație fizică (Competiții) TIC Pregătire individuală și mentorat Logică și argumentare
9:00 - 9:50 Matematică Geografie Limba română Logică și argumentare TIC
10:00 - 10:50 Istorie Limba română Limba engleză Biologie Matematică
11:00 - 11:40 Educație plastică Limba franceză (grupa 1)/Limba germană (grupa 2) Fizică Chimie Limba română
12:10 - 13:00 Limba latină Geografie Istorie Marile discursuri Fizică
13:10 - 14:00 Educație muzicală Religie Limba română Opționale modulare Opționale modulare
14:10 - 15:00 Limba engleză Limba engleză Consiliere și orientare Opționale modulare Opționale modulare
15:10 - 16:00 Limba franceză (grupa1)/Limba germană (grupa2) Limba engleză (club debate) Dezbateri academice Opționale modulare Opționale modulare
Luni Marți Miercuri Joi Vineri
8:00 - 8:50 TIC Biologie Pregătire individuală TIC Informatică
9:00 - 9:50 Educație fizică (Competiții) Educație fizică Limba engleză (Debate) Istorie Limba engleză
10:00 - 10:50 Logică și argumentare Geografie Limba română Educație vizuală/pictură Limba română
11:00 - 11:40 Matematică Limba franceză (grupa 1)/Limba germană (grupa 2) Limba engleză Biologie Matematică
12:10 - 13:00 Fizică Religie Limba română Chimie Matematică
13:10 - 14:00 Educație muzicală Consiliere și orientare Fizică Opționale modulare Opționale modulare
14:10 - 15:00 Matematică Limba română Fizică Opționale modulare Opționale modulare
15:10 - 16:00 Limba franceză (grupa1)/Limba germană (grupa 2) Chimie Dezbateri academice Opționale modulare Opționale modulare

Calendar curent

Pași admitere

Înscriere online

Înscrie-te !

Vă rugăm să acordați timp pentru completarea formularului de înscriere, pentru a ne putea oferi date corecte și relevante pentru familia dumneavoastră!

Înscrierile pentru anul școlar 2019 – 2020 sunt deschise.

Selecție

Criterii de selecție

Interviu:

• coerenta și argumentarea ideilor și răspunsurilor (gândire critică) (20 puncte)
  • curiozitate și imaginație  (20 puncte)
  • grad de motivație pentru pasiunea prezentată (25 puncte)
  • parteneriat familie-școală (15 puncte)
  • motivația elevului pentru a urma Liceul Varlaam (20 puncte)

Punctajul minim la interviu este 70 de puncte.

Pași de selecție:

• Înscrieri online
  • 6 aprilie-12 iunie 2020 – Interviuri pentru admiterea la liceu: 20 minute – împreună cu familia și 20 minute – prezentarea unei pasiuni, folosind un suport tehnologic (10 minute) și întrebări (10 minute)
  • 27 iunie 2020 – afișarea rezultatelor la admiterea la Liceul Varlaam

Decizie

Pondere 50% și media de la Evaluarea Națională – pondere 50%. La înscriere se optează pentru profilul Filologie și media sau Științe și antreprenoriat sau pentru ambele. Se ocupă cele 15 locuri ale fiecărui profil în ordinea mediilor. Punctajul la interviu se comunică în ziua următoare interviului. Rezultatul final se comunică în ziua ulterioară anunțării rezultatelor finale la Evaluarea Națională.

Contract

Taxa anuala: 9000 lei

Masa: 19 lei pe zi.

Taxa de școlarizare se va plăti lunar (750 lei/ lună) , trimestrial  (2250 lei/ trimestru) sau integral cu o reducere de 3% din valoarea ei anuală.

Taxă de admitere: 300 lei

Se achită un avans de 450 lei pentru prima lună de școlarizare. Această sumă se plătește în maximum două săptămâni de la comunicarea rezultatului, împreună cu semnarea contractului. Întreaga sumă este nereturnabilă în cazul în care beneficiarii renunță la înscrierea în anul școlar 2019-2020.

Scrie-ne un mesaj