Oferta educațională

Cultivăm măreția printr-o abordare holistică: IQ+EQ+SQ

Credem într-o educație personalizată, care dezvoltă atât dimensiunea cognitivă (IQ), cât și pe cea emoțională (EQ), având mereu în centru dimensiunea spirituală (SQ), esențială în împlinirea vieții noastre. Îi inspirăm pe elevi să-și descopere și să-și cultive măreția.

Construim o comunitate de învățare

Construim comunități dezvoltând relații Școală – Familie – Biserică. Credem că învățarea se întâmplă, nu doar la clasă, ci în întreaga comunitate, de aceea vom susține un mediu sigur în care atât copiii, cât și familiile și profesorii sunt încurajați să observe și să cultive legăturile profunde cu sine, cu ceilalți, cu Dumnezeu și sensul în activitățile din viața lor, să recunoască și să admire frumosul în natură și în oamenii din jur. Ne adresăm familiilor care doresc să fie în parteneriat conștient și activ cu Biserica și Școala pentru formarea copiilor într-un mediu în care se simt ocrotiți, înconjurați de atenție și afecțiune și în care sunt încurajați să descopere bucuria cunoașterii.

Dezvoltăm caracterul și competențele de viață

Urmărim să dezvoltăm la elevi șapte competențe cheie – gândire critică și soluționarea problemelor, colaborare și leadership, curiozitate și imaginație, agilitate și adaptabilitate, inițiativă și antreprenoriat, comunicare și abilități de public speaking, accesarea și analiza informațiilor – pentru a le contura un caracter puternic și a-i pregăti pentru provocările societății contemporane.

Pași admitere

Înscriere online

Înscrie-te !

Vă rugăm să acordați timp pentru completarea formularului de înscriere, pentru a ne putea oferi date corecte și relevante pentru familia dumneavoastră!
În urma completări chestionarului, veți primi o confimare a completări formularului de înscriere pe adresa dumneavoastră de email.

Selecție

Criterii de selecție

1. Test la limba română, matematică și limba engleză
  2. Interviu cu familia. (Pentru elevii care au trecut etapa 1 și au obținut minimum 90 de puncte la testare)

Interviul urmărește:

Clasificarea unor puncte de Fișa de Înscriere

Cunoașterea așteptăriilor Familiei privind educația copilului

Clasificarea viziunii și așteptărilor Școlii noastre, de la copii și părinți

Înțelegerea disponibilității de implicare activă  a Familiei în procesul de formare al copilului

Pași de selecție

• Completarea fișei de înscriere de pe site
  • Test (testarea pentru clasa a V-a este programată pentru data de joi, 28 martie 2024)
  • Interviu cu Familia (pentru cei care au trecut de test și au obținut minim 90 de puncte la testare; interviul va fi programat în perioada aprilie-mai 2024)

Decizie

Răspunsul nostru, afirmativ sau negativ, în privința admiterii la Gimnaziul Varlaam, va fi dat în termen de 2 săptămâni de la data interviului. Dacă răspunsul este afirmativ, achitarea taxei de înscriere și depunerea dosarului se vor face în maxim 10 zile de la data încheierii contractului de școlarizare.

Contract

Taxa anuală pentru anul școlar 2023-2024 este: 16.800 lei. Pentru al doilea copil înscris la Liceul Teoretic „Varlaam Mitropolitul”, părinții beneficiază de 15% reducere la taxa de școlarizare anuală.

Masa (opțională): 28 lei pe zi.

Taxă de admitere pentru clasa a V-a – 1000 de lei care reprezintă:

• 300 lei taxa de înscriere, selecție a aplicației și interviu; (părinții cu al doilea copil înscris la Școala Varlaam Mitropolitul beneficiază de o reducere de 50% pentru această taxă);
  • 700 lei avans la taxa de școlarizare;

Întreaga sumă de 1000 de lei este nereturnabilă în cazul în care renunțați la înscrierea în anul școlar 2023-2024.

Teste admitere Gimnaziu

Descarcă test 2023 26.05