Oferta educațională

Cultivăm măreția printr-o abordare holistică: IQ+EQ+SQ

Credem într-o educație personalizată, care dezvoltă atât dimensiunea cognitivă (IQ), cât și pe cea emoțională (EQ), având mereu în centru dimensiunea spirituală (SQ), esențială în împlinirea vieții noastre. Îi inspirăm pe elevi să-și descopere și să-și cultive măreția.

Construim o comunitate de învățare

Construim comunități dezvoltând relații Școală – Familie – Biserică. Credem că învățarea se întâmplă, nu doar la clasă, ci în întreaga comunitate, de aceea vom susține un mediu sigur în care atât copiii, cât și familiile și profesorii sunt încurajați să observe și să cultive legăturile profunde cu sine, cu ceilalți, cu Dumnezeu și sensul în activitățile din viața lor, să recunoască și să admire frumosul în natură și în oamenii din jur. Ne adresăm familiilor care doresc să fie în parteneriat conștient și activ cu Biserica și Școala pentru formarea copiilor într-un mediu în care se simt ocrotiți, înconjurați de atenție și afecțiune și în care sunt încurajați să descopere bucuria cunoașterii.

Dezvoltăm caracterul și competențele de viață

Urmărim să dezvoltăm la elevi șapte competențe cheie – gândire critică și soluționarea problemelor, colaborare și leadership, curiozitate și imaginație, agilitate și adaptabilitate, inițiativă și antreprenoriat, comunicare și abilități de public speaking, accesarea și analiza informațiilor – pentru a le contura un caracter puternic și a-i pregăti pentru provocările societății contemporane.

Orar

8:00 - 8:25 Agenda zilei Agenda zilei Agenda zilei Agenda zilei Agenda zilei
8:30 - 9:20 Limba și literatura română Istorie Limba și literatura română Limba germană Educație plastică
9:30 - 10:20 Matematică Biologie Comunicare și Dezvoltare personală Limba engleză Geografie
10:30 - 11:20 Limba engleză Limba și literatura română Matematică Istorie Limba germană
11:40 - 12:30 Matematică Matematică Educație tehnologică Limba română Religie
12:40 - 13:30 Educație fizică Educație fizică Limba engleză-opțional Informatică și TIC
13:40 - 14:30 Educație muzicală
8:00 - 8:25 Agenda zilei Agenda zilei Agenda zilei Agenda zilei Agenda zilei
8:30 - 9:20 Limba engleză Educație plastică Limba engleză-opțional Limba și literatura română Educație fizică
9:30 - 10:20 Limba germană Fizică Matematică Religie Matematică
10:30 - 11:20 Limba și literatura română Biologie Educație tehnologică Limba și literatura română Geografie
11:40 - 12:30 Istorie Limba și literatura română Matematică Fizică Limba germană
12:40 - 13:30 Limba engleză Matematică Comunicare și Dezvoltare personală Biologie
13:40 - 14:30 Educație socială Informatică și TIC Educație muzicală Educație fizică
8:00 - 8:25 Agenda zilei Agenda zilei Agenda zilei Agenda zilei Agenda zilei
8:30 - 9:20 Limba germană Biologie Educație tehnologică Limba engleză Limba latină
9:30 - 10:20 Limba și literatura română Matematică Limba germană Matematică Religie
10:30 - 11:20 Educație fizică Fizică Comunicare și Dezvoltare personală Fizică Limba engleză-opțional
11:40 - 12:30 Limba engleză Educație fizică Limba și literatura română Biologie Limba și literatura română
12:40 - 13:30 Educație socială Chimie Istorie Limba și literatura română Geografie
13:40 - 14:30 Educație muzicală Educație plastică Informatică și TIC
14:40 - 15:30 Matematică Matematică Chimie
8:30 - 9:20 Cultură civică Matematică Istorie Matematică Geografie
9:30 - 10:20 Limba engleză Limba și literatura română Limba engleză Limba și literatura română Limba și literatura română
10:30 - 11:20 Limba germană Biologie Pregătire Limba română Limba germană Religie
11:40 - 12:30 Educație fizică Fizică Comunicare și Dezvoltare personală Limba engleză Geografie
12:40 - 13:30 Limba și literatura română Informatică și TIC Educație Tehnologică Fizică Limba latină
13:40 - 14:30 Istorie Chimie Matematică Educație plastică/Educație muzicală
14:40 - 15:30 Matematică Educație fizică

Calendar curent

Pași admitere

Înscriere online

Înscrie-te !

Vă rugăm să acordați timp pentru completarea formularului de înscriere, pentru a ne putea oferi date corecte și relevante pentru familia dumneavoastră!

Selecție

Criterii de selecție

1. Test la limba română, matematică și limba engleză
  2. Interviu cu familia. Interviurile pentru elevii școlii Varlaam se vor desfășura în perioada 27 ianuarie-10 februarie 2020.

Interviul urmărește:

Clarificarea unor puncte din Fișa de Înscriere

Cunoașterea așteptărilor Familiei privind educația copilului

Clarificarea viziunii și așteptărilor Școlii noastre, de la copii și părinți

Înțelegerea disponibilității de implicare activă a Familiei în procesul de formare al copilului

Pași de selecție

• Completarea fișei de înscriere de pe site
  • Test (Testarea se va desfășura în perioada 16-31 martie 2020.)
  • Interviu cu Familia (Pentru cei care au trecut etapa 1 și au obținut minim 90 de puncte la testare, interviurile vor fi programate dupa data de 6 aprilie 2020.)

Decizie

Răspunsul nostru, afirmativ sau negativ, în privința admiterii la Gimnaziul Varlaam, va fi dat în termen de 2 săptămâni de la data interviului. Dacă răspunsul este afirmativ, achitarea Taxei de înscriere și depunerea Dosarului se vor face în maxim 2 săptămâni de la comunicarea răspunsului.

Contract

Taxa anuală pentru anul școlar 2019-2020 este: 10.200 lei

Masa (opțională): 19 lei pe zi.

Plata integrală a taxei de școlarizare anuale se face cu o reducere de 3%.

Taxă de admitere pentru clasa a V-a – 750 de lei care reprezintă:

• 300 lei taxa de înscriere, selecție a aplicației și interviu;
  • 450 lei avans la taxa de școlarizare pentru luna septembrie 2018

Întreaga sumă de 750 de lei este nereturnabilă în cazul în care renunțați la înscrierea în anul școlar 2019-2020.

Scrie-ne un mesaj