Oferta educațională

VOCATIE SI SENS PRINTR-O ABORDARE INTEGRATĂ: IQ+EQ+SQ

Vocația și sensul nostru ca profesori depinde de capacitatea noastră de a vedea vocația și sensul la cei pe care îi învățăm. Cei cărora le predăm devin exact așa cum îi vedem. Elevul dotat va răspunde la provocările pe care i le dăm și la credința noastră că le va rezolva. Elevul cu probleme va răspunde la frustrarea și la teama noastră. Elevul care se află în fața unei incertitudini va răspunde la starea și credința noastră vie în Dumnezeu. Credem într-o educație personalizată care dezvoltă atât dimensiunea cognitivă (IQ) cât și pe cea emoțională (EQ) și care are mereu in centru dimensiunea spirituală (SQ), esențială în împlinirea vieții noastre.

COMUNITATE DE INVĂȚARE IN PARTENERIAT

In spatele fiecarui subiect pe care îl îndrăgesc acum se afla o persoană care la un moment dat m-a iubit. Învățarea are loc în relație cu ceilalți. Calitatea și cantitatea învățării depind de calitatea relațiilor în cadrul cărora au loc activitățile de învățare. Construirea comunității în cadrul relațiilor școală – elev, elev – elev, părinte – elev, părinte – părinte, școală – părinte, școală – biserică, părinte – biserică, etc, este esențială pentru noi pentru a inspira învățarea. Educația este coloana vertebrală care asigură existența și viitorul comunității. Școala Varlaam este spațiul de întâlnire al unei comunități care dorește să învețe și să fie mai bună pentru Romania secolului 21, într-un spirit viu ortodox.

DEZVOLTAREA COMPETENTELOR DE VIAȚĂ

Învățarea nu are loc între gura cuiva și urechea altcuiva. Are loc între inimi și minți. Cele mai bune momente sunt acelea când simțim dorința de a descoperi și învăța în prezența celor cărora le predăm. Talentele și nevoile lor ne inspiră iar învățarea noastra o inspiră pe a lor. De aceea, pentru noi, descoperirea talentelor și cultivarea personalizată a celor șapte competente cheie pentru reușita în secolul 21 este o prioritate de dezvoltare și transformare continuă pentru întreaga echipa educațională a Școlii Varlaam. Cele șapte competențe cheie pe care le urmărim in mod special la Gimnaziu sunt: Gandirea critică și Soluționarea Problemelor, Colaborare și leadership personal, Curiozitate și Creativitate, Agilitate și Adaptabilitate, Inițiativă și Perseverență, Comunicare scrisă, verbală și multimedia, Accesarea și analiza informațiilor.

Orar

Luni Marți Miercuri Joi Vineri
8:00 - 8:25 Agenda săptămânii Agenda săptămânii Agenda săptămânii Agenda săptămânii Agenda săptămânii
8:30 - 9:20 Limba germană Fizică Limba germană Biologie Limba română
9:30 - 10:20 Limba română Biologie Limba română Lb. engleză Lb. engleză
10:40 - 11:30 Ed. plastică Matematică Limba română Fizică Geografie
11:40 - 12:30 Ed. muzicală Comunicare și dezvoltare Istorie Matematică Ed. fizică
12:40 - 13:30 Matematică Informatică Educație tehnologică Religie Matematică
13:40 - 14:30 Consiliere și orientare Ed. fizică

Calendar curent

Pași admitere

Înscriere online

Înscrie-te !

Vă rugăm să acordați timp pentru completarea formularului de înscriere, pentru a ne putea oferi date corecte și relevante pentru familia dumneavoastră!

Selecție

Criterii de selecție

1. Test la limba română, matematică și limba engleză
  2. Interviu cu familia

Interviul urmărește:

Clarificarea unor puncte din Fișa de Înscriere

Cunoașterea așteptărilor Familiei privind educația copilului

Clarificarea viziunii și așteptărilor Școlii noastre, de la copii și părinți

Înțelegerea disponibilității de implicare activă a Familiei în procesul de formare al copilului

Pași de selecție

• Completarea fișei de înscriere de pe site
  • Test
  • Interviu cu Familia

Decizie

Răspunsul nostru, afirmativ sau negativ, în privința admiterii la Gimnaziul Varlaam, va fi dat în termen de 2 săptămâni de la data interviului. Dacă răspunsul este afirmativ, achitarea Taxei de înscriere și depunerea Dosarului se vor face în maxim 2 săptămâni de la comunicarea răspunsului.

Contract

Taxa anuală pentru anul școlar 2018-2019 este: 9000 lei

Masa (opțională): 17 lei pe zi.

Plata integrală a taxei de școlarizare anuale se face cu o reducere de 3%.

Taxă de admitere pentru clasa a V-a – 1050 de lei care reprezintă:

• 300 lei taxa de înscriere, selecție a aplicației și interviu (50% reducere pentru absolvenții Varlaam);
  • 750 lei avans la taxa de școlarizare pentru luna septembrie 2018

Întreaga sumă de 1050 de lei este nereturnabilă în cazul în care renunțați la înscrierea în anul școlar 2018-2019.

Scrie-ne un mesaj