Oferta educațională

Cultivăm măreția printr-o abordare holistică: IQ+EQ+SQ

Credem într-o educație personalizată, care dezvoltă atât dimensiunea cognitivă (IQ), cât și pe cea emoțională (EQ), având mereu în centru dimensiunea spirituală (SQ), esențială în împlinirea vieții noastre. Îi inspirăm pe copii să-și descopere și să-și cultive măreția.

Construim o comunitate de învățare

Construim comunități dezvoltând relații Școală – Familie – Biserică. Credem că învățarea se întâmplă nu doar la clasă ci în întreaga comunitate, de aceea vom susține un mediu sigur în care atât copiii cât și familiile și profesorii sunt încurajați să observe și să cultive legăturile profunde cu sine, cu ceilalți, cu Dumnezeu și sensul în activitățile din viața lor, să recunoască și să admire frumosul în natură și în oamenii din jur. Ne adresăm familiilor care doresc să fie în parteneriat conștient și activ cu Biserica și Școala, pentru formarea copiilor într-un mediu în care se simt ocrotiți, înconjurați de atenție, afecțiune și în care sunt încurajați să descopere bucuria jocului și a cunoașterii.

Dezvoltăm caracterul și competențele de viață

Îi pregătim pe copii pentru a răspunde provocărilor societății moderne, încurajându-i să învețe permanent, să se dezvolte și să se implice în societatea românească a secolului XXI, într-un spirit viu-ortodox.

Pași admitere

Înscriere online

Înscrie-te !

Vă rugăm să acordați timp pentru completarea formularului de înscriere, pentru a ne putea oferi date corecte și relevante pentru familia dumneavoastră!
În urma completări chestionarului, veți primi o confimare a completări formularului de înscriere pe adresa dumneavoastră de email.

Selecție

Interviu și discuție cu familia

• Clarificarea unor puncte din Formularul de Înscriere;
  • Cunoaşterea aşteptărilor Familiei privind educaţia copilului și scoala;
  • Clarificarea potrivirii viziunii, valorilor şi aşteptărilor Şcolii noastre de la copii şi părinţi;
  • Înţelegerea disponibilităţii de implicare activă a Familiei în procesul de formare al copilului.

Interviurile pentru anul școlar 2024-2025 vor avea loc în perioada 15 ianuarie – 29 februarie 2024. Acestea se stabilesc în ordinea primirii formularelor, în limita locurilor disponibile.
La selecția pentru interviu, au prioritate familiile ce au deja copii înscriși la Școala „Varlaam Mitropolitul”.

Decizie

Răspunsul nostru, afirmativ sau negativ, în privinţa selectării aplicaţiei pentru înscrierea la şcoala noastră, va fi dat în termen de 2 săptămâni de la data interviului. Achitarea taxei de înscriere şi depunerea dosarului se vor face în maxim 10 zile lucrătoare de la data încheierii contractului de școlarizare.

Contract

Taxa de școlarizare anuală pentru perioada 01 Septembrie 2023- 31 August 2024 este:

23.760 lei pentru programul 8.00 – 16.o0.

Beneficiile oferite:

• utilizarea tuturor dotărilor şcolii;
  • manuale;
  • opționale care se desfășoară până în ora 15:50;
  • 21 de copii într-o clasă, pentru maximizarea procesului de învățare;
  • Școala Părinților – Ateliere de dezvoltare pentru părinții din fiecare clasă;
  • 4 săptămâni de Școală de Vară.

Taxa NU include:

• Uniforma şcolară;
  • Alte materiale suplimentare;
  • cluburi (un club/ zi) care se desfășoară în intervalul 16:00 – 16:50.

Taxa de înscriere pentru clasa pregătitoare:

• 300 lei taxa de înscriere și selecție a aplicației (părinții cu al doilea copil înscris la Școala Varlaam Mitropolitul beneficiază de o reducere de 50% pentru această taxă)
  • 700 lei avans la taxa de școlarizare anuală.

Important: întreaga sumă de 1000 de lei este nereturnabilă în cazul în care renunțați la înscrierea în anul școlar 2023-2024.

Dosarul de înscriere va conţine următoarele:

• copie după certificatul de naştere al copilului;
  • copie după cărţile de identitate ale părinţilor;
  • copie după certificatul de căsătorie/ hotărârea de divorț a părinților/ certificatul de divorț (dacă e cazul);
  • adeverinţa medicală de la medicul de familie, care să demonstreze că elevul este apt pentru şcolarizare;
  • fişa medicală sau copie după carnetul de vaccinări;
  • 3 fotografii pentru carnetul de elev şi legitimaţie;
  • cererea de transfer (dacă este cazul);
  • evaluarea psihosomatică (dacă este cazul);
  • chitanța care să ateste achitarea taxei de înscriere;
  • contractul de școlarizare semnat.