Prima generație de absolvenți a Liceului Varlaam

Emoționați, dar încrezători, elevii claselor a XII-a, alături de diriginți, directori, profesori și părinți și-au luat rămas bun de la acești 12 ani de școală Varlaam.  „E un moment de bucurie. Prima generație a Școlii Varlaam Mitropolitul este gata să plece în lume. Au fost 12 ani împreună, unii sunt din 2010 alături de noi și vedem acum cât de frumos au crescut și așteptăm să vedem cum vor duce mai departe valorile, principiile unei școli cum nu sunt multe. Înființat în 2010 cu binecuvântarea Înalt Preasfințitului Mitropolit Teofan, Școala Varlaam a crescut an de an și a ajuns acum la deplină maturitate.” -Adrian Timofti, directorul Liceului Varlaam.

Au fost 12 ani plini de învățături, de rugăciune și de emoții care anul acesta se sfârșesc doar pentru a continua cu noul capitol din viața tinerilor adulți formați pe băncile Liceului Varlaam.

S-au transformat în adolescenți înțelepți, ambițioși și curajoși, dornici să cunoască, să exploreze necunoscutul, să caute răspunsuri la întrebări nerostite și să se pregătească pentru viitoarea viață de student. Sprijiniți de părinți și de profesorii care i-au susținut de fiecare dată, au învățat ,,să meargă pe valuri în picioare”, așa cum atât de frumos spunea Nichita Stănescu. „Această primă generație este reprezentativă pentru noi, ei au fost cei care au fost deschizători de drumuri, ne-au ajutat să învățăm lucruri, cu care am greșit și cu care am făcut lucruri extraordinare și suntem gata acum să le dăm voie să meargă mai departe și să fim alături de ei de data aceasta doar cu gândul, doar cu rugăciunea, și cu o mare încredere că vor răzbi și vor duce mai departe toate lucrurile sădite aici. Doamne ajută!”, -Adrian Timofti, directorul Liceului Varlaam.