Redirecționează 2% pentru Fundația Varlaam

Fundația Varlaam și-a propus să realizeze, în anul școlar 2019 – 2020, 3 proiecte noi:
  1. Liceul Varlaam – Spațiu de învățare pentru comunitatea ieșeană
    • Bibliotecă & Mediatecă
    • Sprijin pentru documentare și spațiu modern de învățare
    • Sală de sport și sală de concerte
    • Zonă spirituală
    • Spațiu de experimentare tehnologică (imprimantă 3D, calculatoare)
  2. Superkids – Platformă de antreprenoriat pentru elevi
    • Evenimente de public speaking pentru copii
    • Simulator de idei de afaceri
    • Q&A sections cu antreprenori de succes
  3. Parcul Grădiniței Varlaam – Amenajarea spațiului de joacă
    • Înlocuirea pietrișului existent cu dale cauciucate
Prin redirecționarea a 2% din impozitul datorat statului, persoanele fizice pot ajuta Fundația Varlaam. Mai exact, sumele de bani redirecționate vor fi folosite pentru finanțarea celor 3 proiecte.

Această prevedere este reglementată prin Legea 227/2015 privind Codul Fiscal și permite contribuabililor să redirecționeze cota de 2% din impozitul pe venit plătit în anul anterior către o organizație nonprofit.

Care sunt categoriile de venituri eligibile?

Categoriile de venituri din care se pot redirecționa cei 2% de către persoanele fizice sunt următoarele:

• salarii
  • chirii
  • pensii
  • drepturi de proprietate intelectuală
  • dividende
  • alte venituri impozabile: venituri din activități sportive, PFA-uri, etc.

Sunt eligibile persoanele care în anul anterior au realizat venituri impozabile în România. Persoanele care au fost în concediu pentru îngrijirea copilului în anul precedent, nu pot redirecționa 2%  din impozit.

IMPORTANT:

Cei care vor sa redirecționeze 2% din impozitul pe anul 2018, mai pot face asta doar până la data de 31 iulie 2019.

Persoanele fizice ce realizează venituri din salarii și după caz persoanele ce realizează venituri impozabile din pensii au dreptul să redirecționeze un procent de 2% sau după caz 3,5% din impozitul pe venit prin depunerea formularului 230 , termen depunere ANAF 31 iulie 2019. (OUG nr. 15/2019 pentru prorogarea unor termene Monitorul Oficial nr. 204 din 14.03.2019)

Unde poate fi depus Formularul 230?

Persoanele care vor să redirecționeze deducerile din impozitul pe veniturile către Fundația Varlaam trebuie să completeze Declarația 230 – Anexa nr. 2 și Împuternicire pentru depunerea Declarației 230. Vă rugăm să completați formularele până la data de 15 iulie 2019.

Declarația 230 și Împuternicire pentru depunerea Declarației 230 pot fi depuse la:

• Recepție, la Școală;
  • Doamnele Educatoare de la fiecare grupă, la Grădiniță.

Susține și tu Fundația Varlaam!