Noutăți

Înapoi la toate articolele

Admitere la Liceul Varlaam

Dragi părinți și dragi viitori liceeni,
Provocările acestei perioade ne-au făcut să ne adaptăm, să găsim soluții creative și să mergem înainte. Liceul Varlaam a mizat pe o componentă digitală coerentă de la bun început și acest lucru ne-a permis să ne adaptăm imediat la școala online. Am reușit să facem de la începutul crizei toate orele online și să ne atingem obiectivele, mai ales datorită pregătirii pedagogice și tehnologice a profesorilor noștri și a instrumentele folosite (Chromebook-uri, Google Suite for Education, Classroom, Meet), care s-au dovedit foarte eficiente.
Ținând cont că Evaluarea Națională a rămas cu date neschimbate, putem și noi să respectăm calendarul anunțat inițial.
Calendar admitere:
18 mai-12 iunie 2020: interviuri Liceul Varlaam (punctaj comunicat în ziua următoare interviului)
15 iunie 2020: Evaluarea Națională la Limba şi literatura română
17 iunie 2020: Evaluarea Națională la Matematică
22 iunie 2020:(până la ora 12:00): Afișarea rezultatelor la Evaluarea Națională
22 iunie: Anunțarea rezultatelor provizorii ale Admiterii la Liceul Varlaam (înainte de contestații)
22 iunie 2020: (intervalul orar 14:00 – 20:00): Înregistrarea contestațiilor la Evaluarea Națională
27 iunie 2020: Afișarea rezultatelor finale la Evaluarea Națională
27 iunie 2020: Anunțarea rezultatelor finale ale Admiterii la Liceul Varlaam.
29 iunie 2020: (interval 11-17): Semnarea contractelor de către familiile elevilor declarați admiși la Liceul Varlaam
iulie-august – Team Building (într-un interval fixat în funcție de reglementările oficiale de siguranță).
Interviurile se vor desfășura la școală (cu respectarea tuturor reglementărilor de siguranță) sau online, dacă cineva nu va dori să participe la un interviu față în față. În ambele cazuri, pentru a limita contactul fizic, prezentarea pasiunii va fi trimisă pe mail cu o zi înainte de interviu. Vom trimite curând un tabel cu diferite zile și ore posibile pentru interviu și veți putea alege un interval.
Elevii înscriși și familiile lor care nu au reușit să viziteze școală din cauza crizei, pot să o facă  după 18 mai, vom fixa niște date pentru aceste vizite și vom găsi soluții pentru a putea asigura exigențele legate de siguranță.
Vom trece cu bine peste această perioadă. Vom aprecia cu atât mai mult, atunci când revenim la normal, apropierea celor dragi și lucrurile simple: plimbările în aer liber, excursiile, școala, colegii, prietenii.
Mult succes în pregătirea prezentărilor pentru interviu și a materiei pentru Evaluarea Națională!

Contact

Scrie-ne un mesaj