Ultima sesiune de înscrieri pentru anul școlar 2019 – 2020 la Școala Varlaam

Ultima sesiune de înscrieri la Școala Varlaam, pentru anul școlar 2019 – 2020 a început! Perioada de înscriere este până la data de 1 septembrie.

Pentru a vă înscrie copilul la Școala Varlaam este necesar doar să completați formularul online de pe site:
➡️Formular de înscriere pentru Clasa Pregătitoare: https://www.scoalavarlaam.ro/admitere-la-primara/
➡️Formular de înscriere pentru Clasa a V-a: https://www.scoalavarlaam.ro/admitere-la-gimnaziu/
➡️Formular de înscriere pentru Clasa a IX-a: https://www.scoalavarlaam.ro/admitere-la-liceu/

Ulterior veți fi contactați în vederea stabilirii următorilor pași necesari pentru admiterea la Școala Varlaam.

Admitere la Clasa Pregătitoare

După completarea formularului de înscriere se va stabili de comun acord o data pentru susținerea interviului.

La această discuție va fi prezentă întreaga familie.

• Clarificarea unor puncte din Formularul de Înscriere;
  • Cunoaşterea aşteptărilor Familiei privind educaţia copilului și scoala;
  • Clarificarea potrivirii viziunii, valorilor şi aşteptărilor Şcolii noastre de la copii şi părinţi;
  • Înţelegerea disponibilităţii de implicare activă a Familiei în procesul de formare al copilului.

Admitere Clasa a V-a

După completarea formularului de înscriere, se va programa proba scrisă, un test la limba română, la matematică și la limba engleză. Vor trece mai departe, la interviu, elevii care au minimum 90 de puncte dintr-un punctaj maxim de 120 de puncte.
La susținerea interviului va fi prezentă întreaga familie.

• Clarificarea unor puncte din Formularul de Înscriere;
  • Cunoașterea așteptărilor Familiei privind educația copilului;
  • Clarificarea viziunii și așteptărilor Școlii noastre de la copii și părinți;
  • Înțelegerea disponibilității de implicare activă a Familiei în procesul de formare a copilului.

Admitere Clasa a IX-a

Admiterea la Liceul Varlaam se face pe baza punctajului obținut la interviu și a mediei de la Evaluarea Națională. Nota finală se calculează astfel:
Punctaj interviu – 50%
Media de la Evaluarea Națională – 50%
* Sunt eligibili pentru înscrierea la Liceul Varlaam elevii care au media la Evaluarea Națională peste 7,00.

Structura interviului pentru admiterea la liceu este următoarea:
20 minute – discuție împreună cu familia și viitorul liceean;
20 minute – elevul va prezenta o pasiune pe care o are, folosind un suport tehnologic – 10 minute va fi prezentarea propriu-zisă și 10 minute vor fi alocate pentru întrebări și răspunsuri.

În cadrul interviului vor fi urmărite următoarele aspecte:

• Coerența și argumentarea ideilor și răspunsurilor (gândire critică) – 20 puncte;
  • Curiozitate și imaginație – 20 puncte;
  • Grad de motivație pentru pasiunea prezentată – 25 puncte;
  • Parteneriat familie-școală – 15 puncte;
  • Motivația elevului pentru a urma Liceul Varlaam – 20 puncte.

* Lista finală cu cei admiși va fi publicată pe 2 septembrie.