Noutăți

Înapoi la toate articolele

Concursul Varlaam Bucuria cunoașterii – Subiecte Proba Scrisă, Ediția a V-a

Subiecte Proba scrisă, Ediția a V-a, 10 decembrie 2016

 1. (20 de puncte) Privește cu atenție imaginile următoare. Pe foaia de răspuns, încercuiește toate cuvintele care descriu sentimentele exprimate de personajul din Toy Story, pentru fiecare caz în parte (poți alege unul sau mai multe cuvinte):

Fig. 1                                                                                                               Fig. 2

                                             

a. indignat, b. temător, c. trist, d. dezamăgit                                         a. entuziasmat, b. stânjenit, c. plictisit, d. încrezător

 

Fig. 3                                                                                                          Fig. 4

                                                  

a. bucuros, b. înspăimântat, c. mâhnit, d. plictisit                               a. fericit, b. trist, c. plictisit, d. uimit

 

 1. (35 de puncte) Citește cu atenție fragmentul următor, apoi rezolvă cerințele:

„Erau odată douăzeci și cinci de soldați de plumb și toți erau frați, fiindcă fuseseră făcuți dintr-o lingură veche. Țineau pușca în mână și fruntea sus. Aveau o uniformă foarte frumoasă, roșie și albastră.

Cel dintâi lucru pe care l-au auzit pe lumea asta, când s-a ridicat capacul de pe cutia în care ședeau, au fost cuvintele: „Soldați de plumb!”. Cuvintele acestea le-a rostit un băiețaș care bătea din palme de bucurie. Tocmai îi primise cadou de ziua lui. I-a scos și i-a înșirat pe masă. Toți semănau leit între ei, unul singur era puțin mai altfel: avea numai un picior, pentru că fusese făcut cel din urmă și nu mai ajunsese plumbul; dar, deși avea numai un picior, stătea tot așa de drept ca și ceilalți cu două picioare și tocmai el avea să facă cele mai mari isprăvi, așa cum aveți să vedeți îndată.

Pe masa pe care stăteau ei înșirați mai erau o mulțime de jucării; era mai cu seamă un castel de hârtie de toată frumusețea. Pe ferestre puteai să te uiți înăuntru și să vezi toate încăperile. În fața castelului era un pâlc de copaci și în mijlocul lor era o oglinjoară care închipuia un lac. Pe ea pluteau și se oglindeau lebede de ceară. Toate jucăriile erau drăgălașe, dar cea mai drăgălașă era o fetiță care stătea în ușa castelului; era făcută și ea din hârtie, însă avea haine frumoase și pe umeri o panglică subțire și albastră, chiar ca o broboadă. Pe broboadă, drept la mijloc, era o stea strălucitoare, cât fața ei de mare. Fetița stătea cu brațele ridicate, fiindcă era dansatoare și își ridicase și un picior, dar așa de sus încât soldatul de plumb nu vedea unde-i și credea că fata are ca și el numai un picior.”

Hans Christian Andersen – Soldățelul de plumb

 

a. (10 p.) Propune câte un cuvânt cu înțeles asemănător (sinonim) pentru următorii termeni subliniați din textul de mai sus:

a înșirat=

închipuia=

făcută=

fetița=

b. (10 p.) Formulează într-un enunț ideea fragmentului din chenar.

c. (15 p.) Soldățelul de plumb este cadoul mult îndrăgit al unui băiețel. Imaginează-ți că ești în preajma sărbătorilor de iarnă și te pregătești să faci un cadou părinților sau fratelui tău / surorii tale. Prezintă în 10-15 rânduri pregătirile surpriză pentru oferirea cadoului pentru părinții tăi (sora ta/ fratele tău). În realizarea compunerii vei îmbina narațiunea și dialogul. Propune un titlu creativ compunerii tale.

 

 1. (35 de puncte)

a. (15 p.) Un creion costă cât două gume. Cu 72 de lei s-au cumpărat 7 creioane și 4 gume. Cât costă un creion?

b. (15 p.) Rareș și Pavel trag cu arcul la țintă. Ei stabilesc următoarele reguli de joc:

 • fiecare copil trage 15 săgeți
 • pentru o aruncare corectă primești 8 puncte
 • pentru o aruncare greșită se scad 2 puncte din punctajul obținut

Ce punctaj va avea fiecare, dacă Rareș a nimerit ținta de 12 ori, iar Pavel de 14 ori.

c. (5 p.) Mama dorește să cumpere câte o pereche de schiuri pentru cei doi copii ai ei. Observă că banii îi ajung să cumpere o pereche de schiuri și îi mai rămân 284 de lei, iar pentru a cumpăra două perechi i-ar mai trebui 369 lei. Cât costă o pereche de schiuri? Câți bani are mama?

 

 1. (10 puncte) Soldățeii de plumb erau folosiți uneori de băiat pentru a pune în scenă legendele și faptele din trecut.

Menționează câteva informații despre personalități, legende și fapte din trecut:

a. numele unui popor din trecut

b. numele unui personaj dintr-o legendă

c. numele unei țări cu o întemeiere legendară

d. denumirea unei funcții deținute de un conducător din trecut

c. gradul de rudenie dintre doi oameni aflați pe același nivel într-un arbore genealogic

(10 puncte – 5 x 2 p.)

 

 1. (10 puncte) Un indicator plasat în România arată direcția către următoarele orașe:

 

A. (4 p.) Care dintre cele patru orașe indicate prin săgeți se află în Europa? Alege varianta corectă.

a. Tokio și New York

b. Paris și Tokio

c. Madrid și Paris

B. (6 p.) Precizează țările în care se află situate două orașe europene de pe indicatorul din imagine. (6 puncte – 2 x 3 p)

 

 

 

 

 

 1.  (10 puncte) Dumnezeu este Creatorul lumii în care trăim cu toții, chiar dacă suntem diferiți.

a. (3 p.) Numește o virtute (calitate) care ne ajută să trăim împreună în lumea creată de Dumnezeu.

b. (3 p.) Scrie o îndrumare pe care ai vrea să i-o dai unui prieten aflat într-o situație dificilă.

c. (4 p.) Povestește în maxim 5 rânduri o întâmplare fericită în care ai simțit ajutorul lui Dumnezeu.

 

 • Totalul este de 120 de puncte din care 10 puncte sunt din oficiu.
 • Toate subiectele sunt obligatorii.
 • Timpul efectiv de lucru este de 90 de minute.

 

 

Subiecte Concursul Varlaam, ediția a V-a, varianta printabilă

 

 

Contact

Scrie-ne un mesaj