Noutăți

Înapoi la toate articolele

Înscrieri pentru Concursul Varlaam, Ediția a VII-a

Dragi părinți,

 

Dăm startul înscrierilor pentru Concursul Varlaam – Bucuria cunoașterii! Acesta se adresează tuturor elevilor din clasa a IV-a și părinților acestora, celor care își doresc să facă echipă și să petreacă ziua de sâmbătă împreună, dar altfel.

 

Concursul este alcătuit din două probe:

 • proba individuală (copil): un test scris cu noțiuni de comunicare și dezvoltare personală, matematică, limba română, limba engleză, istorie, geografie și religie, pentru nivelul clasei a IV-a, ce va fi rezolvat de elev;
 • proba practică (copil si parinte): întreaga echipă va realiza un obiect pe baza unui brief, cu ajutorul unor materiale date.

Înscrierea echipei în concurs se realizează prin completarea formularului: http://bit.ly/formular-inscriere-concurs.  

 

Scopul celor două probe este de a pune în valoare creativitatea colaborativă a familiei și inteligența cognitivă multidisciplinară, dobândită de copil. În același timp, se urmărește dezvoltarea celorlalte dimensiuni, ce stau la baza formării complete a competențelor pentru viață: inteligența emoțională și spirituală.

IQ – Inteligența Academică/Cognitivă prin testarea cunoștințele de comunicare și dezvoltare personală, matematică, limba română, limba engleză, istorie, geografie și religie, la nivelul clasei a IV-a;

EQ – Inteligența Emoțională prin cunoașterea de sine, recunoașterea și gestionarea emoțiilor într-o situație de concurs, capacitatea de a relaționa cu ceilalți membri ai echipei, dar și cu celelalte echipe;

SQ – Inteligența Spirituală prin cultivarea și bucuria împlinirii virtuților într-un context competitiv, orientarea și înțelegerea sensurilor ascunse, rezolvarea problemelor concrete utilizând și resurse spirituale.

 

Concursul Varlaam – Bucuria cunoașterii se bazează pe cooperarea părinte-copil și îi implică direct pe părinți în probele de concurs. Este o experință unică și memorabilă pentru că:

 • Părinții își amintesc despre cum e să mergi la un concurs școlar și îi înțeleg mai bine pe cei mici;
 • Copiii se antrenează, învață mai multe despre sine, despre gestionarea emoțiilor și sunt mai încrezători;
 • Copiii au parte de un mediu plăcut și relexant pentru a se familiariza cu astfel de situații, pregătindu-se pentru viitoarele concursuri școlare;
 • Concursul oferă contextul potrivit pentru a exersa cunoștintele și abilitățile dobândite, din perspectiva tuturor dimensiunilor solicitate pentru reușita în viață;
 • Este o ocazie foarte bună pentru a petrece timp de calitate în familie;
 • Bucuria cunoașterii se descoperă în familie – copilul învață pentru că îi place să învețe;
 • Se leagă noi prietenii și petrecem timp împreună.

 

Vă așteptăm la Concursul Varlaam – Bucuria cunoașterii, singurul concurs școlar pentru părinți și copii!

 

Mențiuni:

 • La concurs se pot înscrie doar părinții al căror copil este elev în clasa a IV-a, în anul școlar 2018 – 2019, indiferent de școala de proveniență.
 • Participarea la concurs este gratuită.
 • Concursul va avea loc sâmbătă, 6 aprilie, în intervalul 9:00 – 13:00.
 • Festivitatea de premiere se va desfășura duminică, 7 aprilie, de la ora 12:30.
 • Premiul este o excursie inedită, „Descoperă România” pentru primii 10 copii cu cele mai bune rezultate.

 

Contact

Scrie-ne un mesaj