Noutăți

Înapoi la toate articolele

Ești unic! Ești valoros! Ești diferit!

Departamentul de Strategie Educațională al Școlii Varlaam lansează proiectul „Puterea interioară este singura putere de care ai nevoie. Ești unic! Ești valoros! Ești diferit!” cu scopul conștientizării și prevenirii comportamentelor de tip hărțuire și intimidare. Echipa de psihologi a școlii noastre își propune, prin crearea de materiale informative (kituri, povești etc.), prin vizionarea de filme tematice și prin alte acțiuni de impact (expoziție de pictură, teatru forum), să le transmită elevilor că stă în puterea noastră, a tuturor, să creăm un mediu armonios și sigur în relațiile cu cei din jur, prin cunoaștere, prevenție și acțiune.
Un element de noutate, pe care îl aduce acest proiect, este cutia poștală „AM NEVOIE DE AJUTOR!”, unde elevii vor putea să solicite, de la psihologii școlii, sfaturi personalizate sau soluții concrete la situațiile dificile cu care se confruntă în relațiile cu colegii.
Lansarea acestui proiect marchează Ziua internațională a nonviolenței în școală, care a avut loc pe 30 ianuarie.

Contact

Scrie-ne un mesaj