Un parteneriat între o școală și un spital?

DA, de ce nu, si mai ales DA, pentru că în clădirea în care acum funcționează spitalul a funcționat vreme de 75 de ani o școală, și nu una oarecare, ci Școala Fiilor de Militar din Iași,  care mai apoi a devenit Liceul Militar „General de Divizie G. V. Macarovici”.

Suntem onorați să vă anunțăm că astăzi am pus bazele unei colaborări active, de durată, între Școala Varlaam Mitropolitul și Spitalul Clinic Militar de Urgență “Dr. I. Czihac” Iași.

Comandantul spitalului, Colonel Medic Aurelian-Corneliu Moraru, reprezentat astăzi de către  locotenent colonel Iulian Pleșescu, alături de reprezentanți ai scolii, Dra. Cristina Gheorghe – Director Executiv, Dl. Adrian Timofti – Director Liceu și Bogdan Dăscălescu – Director Departamentul de Achiziții si Dezvoltare, precum și invitatul special de azi, Dl. Dragoș Anastasiu, au deschis oficial Parcul „Henri Coandă” amenajat de liceenii Varlaam întru-un spațiu aparținând spitalului.

Elevii au reamenajat întreaga arie, au plantat flori și au improvizat bănci. Mai sunt multe de realizat, dar privim optimiști către etapele următoare:

• mentenanță continuă;
  • idei creative pentru decorarea gardului;
  • creșterea gradului de confort în zonele amenajate cu bănci;
  • fundraising – generare idei pentru a strânge bugetul necesar dezvoltării parcului;
  • organizarea de evenimente pentru ca parcul să prindă viață.

De ce se numește Parcul „Henri Coandă”?

Pentru că în această instituție de învățământ, în anul 1903, savantul Henri Coandă a absolvit liceul ca șef de promoție.

Cinstind memoria înaintașilor, pregătim viitorul urmașilor lor!

Mulțumim pentru sprijin și încredere!

Școala Fiilor de Militari din Iași a fost o instituție de învățământ militar, de nivel liceal. Această instituție militară de învățământ, prima de acest tip din Armata României, a fost înființată prin Înaltul Decret Regal nr. 1283 din 19 iulie 1872 și avea obiectivul „de a da creștere și educație completă fiilor de militari de orice grad, al căror serviciu îndelungat și nepătat le constituie un drept la recunoștința țării”.  În 28 martie 1908 s-a transformat în Liceul Militar Iași. În anul 1948 a fost desființat odată cu celelalte licee militare existente la acea vreme (sursa Wikipedia).

Foto 1: placa de marmură  cu șefii de promoție ai Școlii Fiilor de Militari Iași, amplasată în incinta spitatului

Foto 2: placa memorială așezată la 25 august 1977, cu prilejul aniversării a 140 de ani de la înființarea Liceului Militar „General de Divizie G. V. Macarovici”, amplasată în incinta spitatului